Kardem Tekstil moda devleri için Mimaki TS55-1800 ile üretim yapıyor

Dünyaca ünlü markalara konfeksiyon üretimi yapan Kardem Tekstil, dijital baskı avantajlarına Mimaki’nin fiyat/performans odaklı TS55-1800 süblimasyon transfer baskı makinesi ile ulaşıyor. Tekstil üretiminde (d)evrim yapan TS55-1800, yüksek performansıyla Kardem Tekstil için ideal bir çözüme dönüşüyor.

Küresel moda ve giyim markalarının en önemli tedarikçilerinden biri olan Kardem Tekstil, başarılı pazar çalışmalarıyla marka değerini artırıyor. 1990 yılında 30 personelle İstanbul’da faaliyetlerine başlayan firma, ihracat odaklı çalışmalar ve yeni yatırımlarla güçlü bir konfeksiyon üreticisi konumuna geldi. Uzun yıllar atölyeler aracılığıyla üretimini gerçekleştiren firma, kendisine ait ilk fabrikasını 2016 yılında Sırbistan Smederova’da açtı. 2017 yılında ise, Edirne’de Keşan Fabrikası’nı açan Kardem Tekstil, böylece tam entegre bir konfeksiyon üreticisine dönüştü. Abercrombie & Fitch, Bershka, Inditex Group, H&M ve Ralph Lauren gibi küresel markalara hizmet veren Kardem Tekstil, vizyonu ve pazarda artan gücüyle Türk giyim endüstrisinin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aylık 2 milyon adet konfeksiyon üretim kapasitesine sahip olan Kardem Tekstil, üretiminin %98’ini ihraç ederek Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Firmanın üretim üssü kabul edilen Keşan Fabrikası, çoğunluğu kadınlardan oluşan 600 çalışanıyla kesim, dikim, nakış, baskı, kalite/kontrol ve sevkiyat gibi bütün ara birimlere sahip bulunuyor. Fabrika Müdürü Raşit Akgör, tesise giren top kumaşların nihai konfeksiyon ürünü olarak çıktığını söyledi. Kaliteli üretimin yanı sıra sürdürülebilirliğe de büyük önem verdiklerini kaydeden Akgör; “2020 yılında fabrikamız %100 güneş enerjisi sistemine geçiş yaparak, kendi kendine yeten bir enerji gücüne ulaştı. %100 çevre dostu bir fabrika olmamız önemli bir adımı temsil ediyor. Moda ve giyim endüstrisinin büyük oyuncuları için ‘temiz üretim’ ve sürdürülebilir bir vizyon partneri olmak için gerekli adımları atmaya devam ediyoruz” dedi.

Değişen tüketici talepleri dijital baskıyı zorunlu kılıyor

Tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde hem tüketici tercihlerinde hem de üretim yöntemlerinde ciddi bir dönüşüm yaşandığını dile getiren Raşit Akgör, dijital baskı yatırımına nasıl karar verdiklerini şöyle özetledi; “Geçmişte karlı bir iş için yüksek hacimli üretim ve bunun getirdiği standart, sınırlı desen/model çeşitliliği söz konusuydu. Oysa günümüzde siparişlerin hacimleri daha düşük, teslimat süreleri daha kısa ve hiç olmadığı kadar çeşitlilikte ürün talep ediliyor. Bunların sadece geleneksel yöntemlerle üretilebilmesi mümkün değil. Geleneksel emprime baskı yöntemi devam etmekle birlikte artık müşterilerin bu gitgide artan özel talepleri için yeterli olmuyor. Dijital baskının hızlı, yüksek kaliteli ve düşük/orta hacimlerdeki verimliliği bizim için yeni bir çözüm oldu. Bu alanda da yaptığımız araştırmalarda pazarın en iyisinin Mimaki olduğunu gördük. Zaten üretimde kullandığımız çok sayıda Japon markasına ait makinemiz var. Japon teknolojisine ve mühendisliğine büyük bir güven duyuyoruz. Dolayısıyla ikinci aşamada artık hangi Mimaki modelini seçmemiz gerektiğine odaklandık.”

Gerek baskı kalitesi ve verimliliği gerekse 1800 mm baskı genişliği ile TS55-1800 süblimasyon transfer baskı makinesinin kendileri için en ideal çözüm olduğunu anlatan Akgör, kurulumun 2022 yılının ilk günlerinde Mimaki bayisi tarafından hızla gerçekleştirildiğine değindi. Akgör; “Şu anda planlı siparişlerin üretimi devam ediyor, bu nedenle yeni baskı makinemizi henüz nihai ürünlerde kullanmadık. Bununla birlikte kurulum sonrasında yeni sezon ürünler için TS55-1800’de deneme baskılarını almaya başladık. Tasarım ofisimizle birlikte bu baskılarda nihai ürünlere dönük uygulamalar yapıyoruz ve çalıştığımız markalara bu numuneleri gönderiyoruz. Açıkçası, bu sürecin de beklediğimiz gibi iyi geçtiğini söyleyebilirim. Müşterilerimizden baskılarımıza dönük herhangi bir olumsuz dönüş almadık. Müşterilerimizden gelecek siparişlere bağlı olarak 2022 yılının ikinci yarısından itibaren TS55-1800’ü yeni siparişlerin gerçek üretiminde ve kesintisiz olarak kullanmayı planlıyoruz” dedi.

Akgör, önümüzdeki dönemde TS55-1800 ile basılmış elbise, tayt, mont, sweatshirt ve tül gibi birçok ürünün moda ve perakende pazarıyla buluşacağı bilgisini verdi.

textile printer
“Mimaki TS55-1800 doğru bir yatırım oldu”

Yaptıkları konfeksiyon üretiminde dijital baskının ağırlığının başlangıç olarak %5 olacağını ancak hızla bu payın artacağını ifade eden Raşit Akgör, dijital baskılı koleksiyonların daha fazla seçenek, daha az maliyet anlamına geldiğini belirtti. Akgör; “Bir koleksiyonda 50 renkli bir tasarımın emprime baskıyla elde edilmesi neredeyse imkansız, ortaya çıkacak yüksek maliyet ve proses, zorlukları daha da artırıyor. Ayrıca doğru renk değerine ulaşmak için yapılan yüksek miktardaki test baskısının yarattığı telef maliyet de var. Buna karşın neredeyse sonsuz miktardaki renk seçeneğinin yanı sıra, kısa, hızlı ve hatasız üretimiyle dijital baskı bize yeni olanaklar sunuyor. Düşük adetli veya çok renkli işlerde dijital baskının maliyeti rakipsiz konumda. TS55-1800 ile 1200 dpi çözünürlükte yaptığımız kaliteli baskılar ve elde ettiğimiz birim maliyetler doğru bir yatırım yaptığımızı gösteriyor” diye konuştu.

TS55-1800 süblimasyon transfer baskı makinesinin, 1800 mm baskı eninin üretkenlikte artış ve maliyetlerde düşüş sağladığını belirten Akgör, elde ettikleri avantajı şöyle anlattı; “İşlemler bize 180 cm eninde gelir ve eskiden standart baskı makineleri için 160 cm kullanabiliyorduk, yani daha ilk başta kumaşta 20 cm telef oluyordu. Kumaş kenarlarında meydana gelen bu kayıp TS55-1800 ile son buldu. Ayrıca 180 cm genişlik, daha fazla parçayı tek bir seferde basmayı sağladığı için üretkenliğimizi artırdı. Önümüzdeki dönemde artacak iş yükünü düşündüğümüzde bu avantaj daha fazla öne çıkacaktır.”

TS55-1800’ün güçlü performansından etkilendiklerini söyleyen Akgör, güçlü yapısıyla bu süblimasyon baskı makinesinin 7/24 çalışabildiğinin altını çizdi. Akgör sözlerini şöyle sürdürdü; “Kesintisiz ve gözetimsiz baskı bize hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlıyor. Standart ruloların günlük olarak değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için bir personeli sürekli görevlendirmek lazım. Oysa daha büyük bir rulo ile daha uzun süre kesintisiz çalışabiliriz. Bu konuda da Mimaki Mini Jumbo Rulo Ünitesi devreye girdi. Bu besleme ünitesi sayesinde daha uzun süre kesintisiz ve gözetimsiz bir baskı gücü kazandık. Mesai bitip personel evine gittiğinde bile TS55-1800 çalışmasını sürdürüyor, işini tamamlıyor. Bir sonraki adımda daha büyük boya şişelerine ihtiyaç duyacağız. Böylece makinenin durmaksızın çalışması için bütün donanımız hazır olmuş olacak.”

Mimaki orijinal boyaları beklentileri rahatlıkla karşılıyor

Baskı için Mimaki’nin orijinal Sb614 boyalarını kullandıklarını açıklayan Raşit Akgör, baskı sonuçlarından oldukça memnun kaldıklarını belirtti. Akgör; “Transfer kağıdına baskıda, makine kadar boya da büyük öneme sahip. Çok iyi bir baskı makinesine ve bir o kadar da iyi boyalara sahibiz. Öncelikle boyanın doygunluğu ve renklerin transfer kağıdına ve kalender işlemi sonrasında polyester kumaşa geçişi oldukça başarılı. Renklerde herhangi bir sapma ve solma olmuyor. Baskıda pass sayımızı ayarlayarak istediğimiz parlak veya mat renkleri, ne kadar zorlu olursa olsun elde ediyoruz. Ayrıca baskı sonrasında çatlama, dökülme ve benzeri sorunlar da yaşamıyoruz. Kullanıma yönelik yaptığımız sürtünme, terleme ve yıkama haslık testleri de istediğimiz başarı kriterlerini rahatlıkla karşılıyor” dedi.

İhracat odaklı çalıştıkları için Sb614 boyalarının ECO PASSPORT by OEKO-TEX sertifikasına sahip olmasının daha çok önem kazandığını vurgulayan Akgör, ürünlerinin çevre ve insan sağlığına duyarlı olduğunu gösteren bütün belgelerinin müşterilere sunulduğunu aktardı.

Kardem Tekstil olarak kaliteyi yönetmiyoruz, ilk adımdan itibaren kaliteyi üretiyoruz” diyen Akgör, bu süreçte TS55-1800’ün hem kapasitelerini hem de baskı kalitelerini artırdığını, bu nedenle aynı baskı makinesinden bir tane daha satın almak için sipariş verdiklerini sözlerine ekledi.

share: