Dijital halı pazarında hızla büyüyen Fustat Halı, Mimaki teknolojilerine güveniyor

Fustat Halı, Kadir Elmalı

Dijital baskılı halı pazarı büyük bir hızla genişliyor. Fustat Halı daha hızlı üretim, daha fazla tasarım seçeneği ve farklı pazarlara ulaşma kapasitesi ile bu segmentte hızla büyüyor. Bu büyümede en büyük güvencesi ise Mimaki dijital baskı teknolojileri.

Ev ve mekan dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları halı ve kilimlerdir. Renkleri ve desenleri ile halılar kullanıcılarının ruhunu yansıtır. Kullanıcılar kendilerini en iyi yansıtan tasarımlardaki halıları ararken dijital baskı onlara neredeyse sonsuz olanaklar sunuyor. 2017 yılında dekoratif amaçlı dijital baskılı halı üretimi için kurulan Fustat Halı, zengin bir ürün gamı ve yüksek üretim hacmiyle pazarın önemli oyuncularından biri oldu. Kurulduğu günden bu yana dijital baskı konusunda sadece Mimaki teknolojilerine güvenen firma, bu işbirliğinin getirdiği başarının konforunu yaşıyor.

Dijital baskılı halıda sektörün liderleri arasında yer aldıklarını ifade eden Fustat Halı firma sahibi Kadir Elmalı, oluşturdukları Belemir Halı markası ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlarına satış gerçekleştirdiklerini belirtti. Elmalı, “ Avrupalı perakendeciler için özel üretimler yapıyoruz. Üretimimizin %70’inin iç pazara, %30’unun da dış pazarlara gönderiyoruz.”

Elmalı ürettikleri halıların lateks kaymaz deri tabanlı, örme yüzeyli ve dijital baskılı olduğu bilgisini verdi. Dokuma halılar ile bir karşılaştırma yapan Elmalı sözlerini şöyle sürdürdü; “Ürettiğimiz halılar dokuma halılara kıyasla çok daha hafiftir ve çok farklı ebatlarda üretimleri mümkündür. Bu ürünler hızlı şekilde üretilerek müşteriye sunulabiliyor. Çamaşır makinelerinde deforme olmadan kolaylıkla yıkanabilir. Alerjiye sahip kişiler için daha elverişlidir. Ayrıca belki de en önemlisi dijital baskı ile kişiselleştirme için daha fazla tasarım seçeneği sunuyor. Hayalinizdeki mekanları dijital halılar ile tamamlayabiliyorsunuz.”

Makine parkuru büyüdükçe üretim kapasitesi arttı

Kadir Elmalı bu işin liderlerinden biri olmak amacıyla üç yıldır çalıştıklarını dile getirdi. Elmalı bu bağlamda sürekli makine yatırımları yaptıklarını şöyle anlattı; “Kurulduğumuzda 2 adet Mimaki TS300P-1800 dijital süblimasyon tekstil baskı makinesi, 1 press makinesi ile yola çıkmıştık. Bugün itibariyle kendi bünyemizde 5 adet Mimaki TS300P-1800 baskı makinesi, 2 adet press makinesi ve 6 adet örme makinemiz bulunuyor. Ana tesisimizin dışında, İkitelli Saraçlar Organize Sanayi Sitesi’nde de bir laminasyon hattımız var. Kısaca Fustat Halı olarak, hammaddeler haricinde diğer bütün üretim süreçlerini kendi içimizde gerçekleştiriyoruz. Bütün süreci kontrol edebilmek kalite ve müşteri memnuniyetini etkileyen temel unsurlar oldu” dedi.

Fustat Halı, 2017 yılında aylık ortalama 15 bin metrekare üretim kapasitesine sahip iken, günümüzde 150 bin metrekare üretim kapasitesine ulaştı. Yaz sezonlarında tam kapasite çalıştıklarına değinen Elmalı, 2019 yılında 1 milyon 100 bin metrekare halı üretimi gerçekleştiklerinin altını çizdi. Elmalı; “6 m2 ebatlara kadar ürettiğimiz Belemir markamız ile pazara dönük tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Dijital halıların hem üretim hem de kullanım bağlamında dokuma ve akrilik halılara göre önemli avantajları var. Dijital halılar iç mekan konseptlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi” şeklinde konuştu.

“Mimaki ile başladık ve sadece onunla devam ediyoruz”

Fustat Halı’nın çalışmalarında Mimaki önemli çözüm partneri haline geldi. Kadir Elmalı firmanın kuruluşu sırasında başlayan ilişkiyi şöyle özetledi; “2017 yılında firmamızı kurarken hangi teknolojileri tercih etmeliyiz diye araştırmalar yaptık. Sektörden bir arkadaşımızın tesisinde çok sayıda Mimaki makinesi kuruluydu ve bize çok memnun kaldığını söylemişti. Biz de gidip makineleri çalışırken inceledik, sonuçlarını değerlendirdik. Daha sonra Mimaki Yetkili Bayii DigiMania ile tanıştık. Mimaki’nin baskı konusundaki yetkinliği ve profesyonel servis anlayışı bizleri çok etkiledi. Sonuçta 2 adet baskı makinesini derhal alarak üretime başladık. Bu süreçte Mimaki ile ilişkimiz sürekli gelişti. Bu çerçevede 2018 yılında bir adet, 2019 yılında da 2 adet daha baskı makinesine yatırım yaparak, üretim hanemizdeki Mimaki model makine sayısını 5’e çıkardık.”

Bütün üretim sürecinde sadece Mimaki baskı makineleri ve orijinal boyalarını kullandıklarının altını çizen Elmalı, elde ettikleri baskı kalitesinden memnun kaldıklarını söyledi. Elmalı; “İlk günden itibaren, boyalarımız ve kağıtlarımız dahil olmak üzere Mimaki çözümlerini ve tavsiyelerini dikkate alarak hareket ettik. Halılarımızda elde ettiğimiz renk canlılığı ve desen kalitesi hem bizleri hem de müşterilerimizi memnun etti. Satış sonrası verdikleri servis ve göstermiş oldukları ilgi de aynı derecede bizleri etkiledi. Elde ettiğimiz bu yüksek kaliteyi ve güveni riske atmamak için başka bir markayı veya çözümü tercih etmiyoruz. İlk tercihimiz artık Mimaki’dir” dedi.

Bilgisayarda gördüğümüz tasarım, TS300P-1800’den birebir çıkıyor

Mimaki TS300P-1800 ile üretim yapmanın kolaylığına dikkati çeken Kadir Elmalı, tasarımın istenilen renk parlaklığı, yoğunluğu ve çözünürlüğünde hızlıca basıldığını söyledi. Elmalı sözlerini şu şekilde devam etti; “Haftalık 10-15 yeni desen ortaya çıkarıyoruz ve basıyoruz. Oluşturduğumuz tasarımın TS300P’lerden birebir çıkıyor. Ayrıca boya tüketimi de oldukça düşük. Bu da üretim maliyetlerine olumlu katkı sağlıyor.”

Bugüne kadar ürünleri için hiçbir müşteri şikayeti almadıklarını ifade eden Elmalı; “Kurulduğumuzdan bu yana 2 buçuk milyon metrekare halı ürettik. Boya atma veya desen bozulması nedeniyle bize geri dönen ürün olmadı. Halılarımız için 2 yıllık garanti veriyoruz. Burada bize garanti sağlayan şey, baskıda orijinal Mimaki boyası kullanmamızdır” dedi.

Yeni yatırımlar hakkında da bilgi veren Kadir Elmalı, bin metrekarede başladıkları işlerinin artık üç bin metrekarelik alana yayıldığını ve bunun da yetmediğini aktardı. Elmalı; “Pazarda öngördüğümüz gelişmelere paralel olarak yeni makine yatırımları yapmayı ve daha büyük bir tesise doğru genişlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.

share: