Extrem Ajans, SWJ-320EA ile maliyetlerini radikal şekilde düşürdü

Mustafa Sekmen Mimaki SWJ-320EA ile

Mimaki’nin süper geniş solvent baskı makinesi SWJ-320EA’ya yatırım yapan Extrem Ajans, bu sayede üretim maliyetlerinde %30-40 civarında düşüş elde etti. Üretim kapasitesini ve uygulama alanlarını genişleten firma, yeni yatırımla büyüme stratejisinin meyvesini topluyor.

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki’nin sunduğu çözümler, açıkhava reklam sektöründe ilk tercih olarak öne çıkıyor. Mimaki teknolojilerinin verdiği güven ve konfor her geçen gün yeni kullanıcıları Mimaki eko sistemine ekliyor. Uzun bir matbaacılık deneyiminin ardından, Ocak 2020 tarihinde kurulan Extrem Ajans, makine yatırımını Mimaki’nin süper geniş solvent baskı makinesi SWJ-320EA ile yaptı. Firma bu yatırım ile birlikte açıkhava ve iç mekan işlerinde daha fazla katma değer elde etmeye başladı.

Bolu merkezli Extrem Ajans sahibi Mustafa Sekmen, müşteri portföyünü genişletmek ve kapsamlı çözümler sunabilmek için dijital baskı sektörüne giriş yaptıklarını söyledi. Sekmen şunları dile getirdi; “Pandemiyle beraber, zor pazar koşullarında yola çıktık. Reklam, tanıtım ve açıkhava reklamcılığı için komple çözümler sunma hedefini belirledik. İlk başta üretimi dışarıya yaptırıyorduk fakat artan taleple birlikte bir makineye yatırım yapmamız gerektiğini gördük. 320cm genişliğinde bir makine arıyorduk ve Mimaki’nin SWJ-320EA solvent baskı makinesi modeli dikkatimizi çekti. Bu makineyi bir yıldır kullanan bir firmada demo çalışması yürüttük. Hem baskı kalitesi hem de makinenin işleyişi bizi oldukça memnun etti. Demodan bir iki saat sonra satın alma kararımızı vermiştik. Nisan ayında SWJ-320EA’yı alarak, basılı ve multimedya reklamcılık hizmetleri veren bir firma konumuna ulaştık.”

SWJ-320EA’nın kurulduğundan bu yana hiç boş kalmadığını ve sürekli çalıştığını açıklayan Sekmen, pandemi döneminde yeni işler almayı başardıklarını ve işleri zamanında teslim ettiklerini kaydetti. Sekmen; “Pandemi döneminde birçok işletme kapandı veya üretim yapamadı. Biz ise yeni kurulmuş ve yeni yatırım yapmış bir firma olarak, pazardan yeni talepler aldık. Hatta SWJ-320EA’yı kurduğumuzun üçüncü gününde 500m2 baskı gerçekleştirmiştik. Aradan geçen zamanda da makinemiz kesintisiz çalışmasını sürdürdü” diye konuştu.

Mimaki yatırımıyla üretim %30-40 avantajlı hale geldi

Mustafa Sekmen, Mimaki yatırımının üretim maliyetlerinde ciddi bir düşüş sağladığını ifade etti. Sekmen, baskıyı dışarıya yaptırmak ile satın aldıkları SWJ-320EA’da yapmak arasında %30-40 civarında bir üretim maliyet avantajı elde ettiklerini vurguladı. Sekmen sözlerine şu şekilde devam etti; “SWJ-320EA yatırımı, bizi yalnızca üretim maliyetleri açısından daha avantajlı bir hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda müşterilerimize yüksek ve istikrarlı bir baskı kalitesi sunmamızı da sağladı. Mimaki’nin bize verdiği güveni biz de müşterilerimize sunabiliyoruz. Bu da tekrar eden siparişler olarak bize dönüyor.”

İşlerinin büyük çoğunluğunun açıkhava reklamcılık uygulamalarından oluştuğunu açıklayan Sekmen, tabela ve benzeri işlerde dayanıklı baskının en önemli talep olduğunu aktardı. Türkiye’de 4 mevsimin, yoğun güneşin ve sert iklim koşullarının hep birlikte yaşanabildiğine dikkati çeken Sekmen; “Extrem Ajans olarak müşterilerimize SWJ-320EA ile bastığımız işlerde 3 yıla kadar solmama garantisi verebiliyoruz. Başka makinelerle 5-6 ayda solma ve şikayetler başlarken, bizim böyle bir garanti vermemiz müşterilerimize oldukça cazip geldi. SWJ-320EA ile 4 aydır baskı yapıyoruz ve yüksek müşteri memnuniyeti elde ediyoruz. Edirne’den Antalya’ya kadar yaptığımız tüm işler adeta reklamımıza dönüşüyor” diye konuştu.

Solvent baskıda süper genişlik ve yeni olanaklar

Mustafa Sekman, SWJ-320EA’nin sahip olduğu üstün teknik özelliklerin satın alma kararlarını hızlandırdığına dikkati çekti. Folyo, kağıt, PVC film vb. birçok farklı malzemeye baskı yaptıklarını dile getiren Sekmen, çift rulo (twin roll) özelliği sayesinde aynı anda farklı iki işi basabildiklerini belirtti. Sekmen; “Afiş ve tabela gibi baskıların yanı sıra, kartvizit büyüklüğündeki etiketleri de basabiliyoruz. Bu sayede SWJ-320EA matbaa işlerinde de bize destek oluyor. 320cm baskı genişliğindeki makinemizin kaliteden ödün vermeden 137m2 baskı hızına ulaştığını gördük. Elde ettiğimiz bu avantajları pazardaki diğer solvent baskı makinelerinde elde etmek neredeyse imkansız” dedi.

Mimaki Çekirdek Teknolojileri sayesinde baskı sürecinin kesintisiz ve hatasız bir şekilde tamamlandığını belirten Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü; “Diğer markaların çözüm sunamadığı sorunlar, Mimaki Çekirdek Teknolojileri ile aşılmış. Örneğin pass izi gibi bir sorunumuz yok. Kafa tıkanıklığı yaşamıyoruz. Gerekli kalibrasyonu sağladığımızda makinemiz ilk günkü gibi baskısını gerçekleştiriyor. Otomatik temizleme özelliği sayesinde, makine kafa temizliği için durdurulmadan, kesintisiz çalışmayı sürdürebiliyor. Diğer makinelere kıyasla atık boya miktarı çok fazla oluşmadığı için, boya maliyetlerimizde de iyileşme elde ediyoruz. Orijinal Mimaki CS100 boyaları kullanıyoruz ve makinemiz çok tasarruflu bir tüketim gerçekleştiriyor. Ayrıca makinenin arayüzü de operasyon sürecini hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor.”

Sekmen, baskı sonrasında ekstra bir fana ihtiyaç duyulmadan kurutma işleminin hızla gerçekleştiğine değindi. “Solvent baskı için yaygın olan bekleme süresi burada neredeyse ortadan kaldırılmış” diyen Sekmen, baskıdan kısa süre sonra müşteri için paketleme işleminin başlayabildiğini söyledi.

Teknik destek güvencesi ‘güç’ veriyor

Mustafa Sekmen, SWJ-320EA solvent baskı makinesini ilk günden itibaren yoğun bir şekilde kullandıklarını yineledi. Sekmen; “Gerçekten hızlı bir başlangıç yaptık. Bu yoğunluk nedeniyle makinenin daha uzun zamanda yapılması gereken kalibrasyon süresi öne çekildi. Bu konuda teknik servise ulaştık ve tam destek aldık. Bizlere gerekli bilgiyi ve servisi sağladılar. Sunulan bu destek bize güç veriyor” şeklinde konuştu.

Sekmen sözlerini şöyle bitirdi; “Teknolojisi ve sunduğu hizmet ile Mimaki benim için kaliteyi ifade ediyor. Bu nedenle, önümüzdeki yıl için planladığımız direkt ürün üzerine baskı için UV baskı makinesi arayışımızda da ilk başvuru noktamız Mimaki olacaktır.”

share: