Mimaki ile Ambalaj Baskısında ‘Dijital’ Olanaklara Büyük İlgi

Mimaki Avrasya Ambalaj 2019

Mimaki Eurasia katıldığı Avrasya Ambalaj İstanbul 2019 fuarında, onlarca farklı sert ve esnek yüzeyin yanı sıra direkt ürün üzerine baskı yapabilen dijital baskı çözümlerini ve kesim plotterlarını ambalaj endüstrisine sundu.

Dijital inkjet baskı teknolojileri ve kesim plotterlarının lider üreticisi Mimaki Eurasia, 23-26 Ekim tarihleri arasında katıldığı 25. Avrasya Ambalaj İstanbul 2019 Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı’nda bu sektörün taleplerine odaklanan çözümlerini sergiledi. 48 ülkeden 1.231 firmanın katıldığı ve 64 binden fazla ziyaretçinin geldiği fuar ambalaj endüstrisinin buluşma noktasına dönüştü. 8. Salondaki 833 numaralı Mimaki standı ‘Mikro Fabrika’ konsepti ile dijital baskı olanaklarının ambalaj ve paketleme alanına getirdiği avantajları merak eden profesyonelleri fuar boyunca kendisine çekmeyi başardı.

Mimaki Eurasia standında yer alan UV baskı makineleri ve kesim plotterları, ambalaj endüstrisine az adetli siparişlerin veya numune baskıların kişiselleştirilebilir, farklı tasarım ve alternatiflerinin en az maliyetli ve zaman kaybı yaşanmadan nasıl üretilebileceğini gösterdi.

Mimaki’den kapsamlı dijital baskı çözümleri ve kesim plotterları
Mikro Fabrika konsepti ile üretimin başından sonuna kadar gerekli bütün dijital baskı ve kesim çözümlerinin sergilendiği Mimaki Eurasia standında, ambalaj sektörü için ideal çözümlere yer verildi. Fuar boyunca çalışarak performanslarını kanıtlayan makineler ve Mimaki Çekirdek Teknolojilerine sahip çözümler şöyle sıralandı;

– Mimaki JFX200-2513 EX UV LED Baskı Makinesi: 2 boyutun ötesine geçen, 3D efektler üreten bu makine 2500 x 1300 mm baskı alanı ile 50 mm yüksekliğe kadar ürünlere yüksek kalitede baskı yapabiliyor. Karton, cam, ahşap, metal veya diğer ambalaj malzemelerini işleyebilen JFX200-2513 EX ile, hızlı ve kolay bir şekilde katmanlı baskı tasarımı ve baskı işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, hem CMYK baskıda hem de Beyaz + CMYK baskıda hız değişmeden saatte 35m2 baskı gücü sunuyor.

– Mimaki CF22-1225 kesim plotterı: Ambalaj sektöründe kullanılan karton, oluklu mukavva, şeffaf film ve benzeri malzemelerin kesim ve kırım işlemi için ideal bir çözümdür. 2500 x 1220 mm kesim alanına sahip, çok fonksiyonlu geniş format flatbed kesim makinesi CF22-1225 ile malzemeler işlenebiliyor.

– Mimaki UJF-6042Mkll UV LED flatbed baskı makinesi: Daha fazla hız sunan bu masaüstü UV LED baskı makinesi ambalaj sektöründe talep edilen az adetli, kişiselleştirilmiş ürünlerin ve numunelerin üzerine yüksek kaliteli ve en düşük maliyetle direkt baskıyı mümkün kılıyor. A2 boyutuna ve 153 mm yüksekliğine kadar yüzeylere direkt baskı yapan UJF-6042Mkll 1200 dpi baskı çözünürlüğü ile baskı kalitesini üst seviyelerde tutuyor.

– Mimaki UCJV300-75 UV LED Bas/Kes Makinesi: Basım ve kesim işlemini tek bir rulodan ruloya makinede birleştiren UCJV300-75, farklı uygulamalar ve az adetli ambalaj etiketlerinin üretimi için idealdir. Beyaz boya ve lak özelliğine sahip olan UCJV300-75 ile şeffaf ve renkli yüzeyler üzerinde beyaz boyanın baskı kalitesi sayesinde, etkili baskı sonuçları elde edilebiliyor. 75 cm baskı genişliğine sahip olan makine, 4 katmanlı (layer) baskı gücüyle eşsiz sonuçlar sağlıyor. Güçlü donanımı sayesinde bu bas/kes makinesi afiş, kendiliğinden yapışkanlı PVC, şeffaf film, kağıt, arkadan aydınlatmalı malzemeler, tekstil tabela yelpazesinin tümü için kullanıcı taleplerine yanıt veriyor.

– Mimaki CFL-605RT kesim plotterı: Orta veya küçük ölçekli işletmelerin ambalaj üretimleri için tasarlanan bu flatbed kesim makinesi 610 x 510 mm kesim alanına sahip. 10mm kalınlığa kadar birçok malzemenin kesim ve kırım işlemini gerçekleştiren CFL-605RT, Mimaki’nin küçük formatlı UV LED flatbed baskı makineleriyle eşleştirilerek talepleri karşılayabiliyor.

Ambalaj sektörünün baskı talebi ‘dijitalleşmeyi’ gösteriyor
Ambalaj sektörünün hem ürün çeşitliği hem de pazar anlamında büyümesini sürdürdüğünü dile getiren Mimaki Eurasia Genel Müdürü Arjen Evertse, sektörün geniş bir ürün gamına ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Günümüzde bütün ürünlerin bir ambalaj ile müşterilerine ulaştığını hatırlatan Evertse, ürün çeşitliliği kadar ambalaj çeşitliliğinin oluştuğu, bunun da yeni ihtiyaçlara yol açtığını belirtti. Evertse; “Ambalaj bir ürünü dış etmenlerden korumanın yanı sıra, onun kimliğini, özelliğini de müşteriye sunmak için önemlidir. Bu nedenle ambalaj baskısı müşteri talepleri ile bağlantılı olarak değişiyor. Dijital baskı yüksek baskı kalitesi ve düşük hacimli işlerde diğer baskı yöntemlerine göre daha ucuz ve hızlı üretim gücüyle pazarda gücünü arttırıyor” dedi.

Avrasya Ambalaj Fuarı’nın kendileri için oldukça başarılı geçtiğini söyleyen Evertse, fuarda özellikle karton ambalaj, cam ambalaj, plastik ambalaj vb. segmentlerden profesyonellerle bir araya geldiklerini açıkladı. Evertse; “Daha önceden bilmedikleri dijital çözümleri öğrenen ziyaretçilerin hem sayısı hem de yapılan görüşmelerin kalitesi bizleri oldukça memnun etti. Üretim süreçleri için dijital baskı çözümü arayan ziyaretçiler Mimaki ile aradıkları çözümleri buldular” diye konuştu.

Fuar boyunca flatbed ve rulodan ruloya baskının yanı sıra gerçek ürünler üzerine de baskı gerçekleştirdiklerine değinen Evertse, ziyaretçilerin numuneleri yakından inceleyerek kendilerinden bilgi aldığını aktardı. 3D baskı teknolojisiyle gerçekleştiren numune çalışmaların da sunulduğunu kaydeden Evertse; “Mimaki 3DUJ-553 3D baskı makinesi 10 milyon renk kapasitesi ile canlı renklerde ve gerçekçi numuneler (prototipler) üretebiliyor. Hatta eşsiz şeffaf baskı özelliği ile göz alıcı parlak efektler üretebiliyor” diye konuştu.

Ambalaj sektörünün farklılaşan, kişiselleştirilmiş ve esnek ürünler için dijital baskı çözümlerine yöneldiğini dile getiren Arjen Evertse sözlerini şöyle bitirdi; “Fuar boyunca ambalaj ile bağlantılı farkı sektörlerle bilgi akışı sağlandı. Gelişmiş Mimaki Teknolojisi ile pazara yakınlığımızın sağladığı avantajları onlara direkt olarak anlatma fırsatı yakaladık. Bu hem bizlerin müşteri taleplerini anlamamız hem de müşterilerimizin yeni teknolojileri keşfetmesi için eşsiz bir deneyimdi.”

share: